“Dette organet har tradisjonelt beskyttet menneskerettighetsbrytere ved å la dem unngå gransking, samtidig som det besatt demoniserer det eneste demokratiet i Midtøsten – Israel”, forklarte Saar.
Utenriksminister Gideon Saar kunngjorde onsdag Israels tilbaketrekning fra FNs menneskerettighetsråd (UNHRC), og fulgte dermed USAs beslutning om å trekke seg ut dagen før.
“UNHRC har tradisjonelt beskyttet menneskerettighetsbrytere ved å la dem skjule seg fra gransking, og i stedet besatt demonisert det eneste demokratiet i Midtøsten – Israel”, sa Saar i sin kunngjøring.
Israel hadde status som observatør i rådet og trakk seg tidligere ut i 2012, før det returnerte i 2015.
Saar uttalte videre:
“Israel støtter president Trumps beslutning om å trekke seg fra UNHRC. Israel slutter seg til USA og vil ikke delta i UNHRC. Dette organet har vært mer opptatt av å angripe et demokratisk land og spre antisemittisme enn å fremme menneskerettigheter. Diskrimineringen mot oss er åpenbar: I UNHRC er Israel det eneste landet med et eget punkt på dagsordenen. Israel har vært gjenstand for over 100 fordømmende resolusjoner – mer enn 20% av alle resolusjoner vedtatt i rådet – flere enn Iran, Cuba, Nord-Korea og Venezuela til sammen”.
Etter Israels tilbaketrekning vil landets ambassadør til FN-institusjonene i Genève, Daniel Meron, ikke lenger delta i møtene, men han vil fortsatt representere Israel i andre FN-organer i byen.
UNHRC fordømte ikke Hamas-massakren 7. oktober 2023.
Tirsdag kveld signerte USAs president Donald Trump en presidentordre om å trekke seg fra både UNHRC og UNRWA, med begrunnelsen at “USA finansierer FN uforholdsmessig mye”.
En politisk kilde understreket onsdag kveld at: “UNHRC består av land som representerer det stikk motsatte av respekt for menneskerettigheter og som tramper på dem, som Algerie og Cuba. Dette organets diskriminerende holdning til Israel er åpenbar, særlig i lys av dets nesten totale ignorering av reelle menneskerettighetsforbrytelser i land som Iran, Syria, Jemen, Venezuela og Nord-Korea”.
Ifølge kilden nådde forvrengningen i menneskerettighetsrådet: “et nytt lavmål da det ikke engang fant det passende å fordømme Hamas’ grusomme massakre 7. oktober”.
“I lys av rådets vedvarende diskriminering siden dets opprettelse har Israel besluttet å suspendere sitt samarbeid med rådet i Genève”, sa kilden.
Saars kunngjøring skjer bare timer før FNs generalsekretær António Guterres skal tale i FN og advare mot å forverre situasjonen i Gaza i arbeidet med å finne løsninger etter krigen mellom Israel og palestinske militante grupper.
Ifølge FN-talsmann Stephane Dujarric vil Guterres understreke viktigheten av å følge folkeretten og advare mot enhver form for etnisk rensing. Dujarric bekreftet også at Guterres vil gjenta sin støtte til en tostatsløsning.