Tyskland er mot EU-sanksjoner mot Israel ved annektering i Judea og Samaria
- Annekteringen vil sannsynligvis vil føre til noe skade på bilaterale bånd, sier Tyskland - men har gjort det klart at de ikke er for sanksjoner. De vil heller ikke anerkjenne en palestina-arabisk stat. Deres hovedmål er å garantere regional stabilitet. De kommer til å oppmuntre jøder og palestina-arabere til å samtale, ifølge en tjenestemann i Jerusalem.
Den tyske utenriksminister Heiko Maas skal ha et møte onsdag i Israel med sin kollega Gabi Ashkenazi. Berlin er sterkt imot annektering og har gjort sitt syn klart og tydelig.
Men jeg kjenner tyskerne – deres svar vil sannsynligvis være mer harmonisk, sa tjenestemannen.
Men i praksis vil de bli mindre åpne for å lytte til oss og bekymringene våre. Det kan bli vanskeligere å få hjelp av dem på forskjellige arenaer, la han til.
Tyskland forventes å svare på bakgrunn av responsen fra Israels naboer, fortsatte tjenestemannen.
Hvis tyskerne ser at Jordans og Egypts reaksjoner blir mildere enn forventet, blir de mer tilgivende. Men gitt selv det verste utfall – at Jordan kansellerer sin fredsavtale med Israel – vil tyskerne svare moderat, sa tjenestemannen.
Maas er innstilt på å advare statsminister Benjamin Netanyahu mot å annektere deler av Vestbredden under sitt besøk, og sier at flyttingen vil skade Israels bånd med EU og til Tyskland, til tross for viktigheten av forholdet til Berlin, ifølge en Channel 13-rapport Fredag. Midt i sterk motstand fra EU, og ambivalens fra USA, har Netanyahu sagt at han har til hensikt å fortsette med annektering. Han har gjentatte ganger erklært besluttsomhet i å ensidig annektere alle bosetningene og Jorddalen. Tilsammen rundt 30 prosent av Vestbredden, forutsatt amerikansk støtte. Maas vil også møte forsvarsminister Benny Gantz. Han vil gjøre det klart for Israel at ensidig annektering vil tvinge Tyskland til å velge mellom sine allianser. Mellom Israel, folkeretten og EUs verdier, het det i fredagens Kanal13 – reportasje. Tyskland søker å presentere et alternativ som gir mulighet for fornyede forhandlinger mellom Israel og palestinerne. Noen politikere og nybygger-ledere har gått offentlig ut mot USAs plan de siste dagene. David Elhayani fortalte til Haaretz at Trump og hans seniorrådgiver Jared Kushner gjennom sitt fredsforslag viste at – “de ikke er venner av staten Israel.” Energiminister Yuval Steinitz(Likud), sa torsdag at den israelske regjeringen ikke enda har vedtatt planen for Det hvite hus. Han indikerte at Jerusalem kanskje godtar kun de delene som favoriserer Israel. En fremtidig palestina-arabisk stat blir muligvis ikke godtatt. Kilde TimesofIsrael 8. juni
Edna Eriksen kommer opprinnelig fra Fredrikstad. Har vært bosatt i Oslo-området de siste 13 årene. Har bachelor i Sykepleie. Den seneste tiden har hennes interesse gått over i det mediale feltet.
For å gi de beste opplevelsene bruker vi teknologier som informasjonskapsler for å lagre og/eller få tilgang til enhetsinformasjon. Å samtykke til disse teknologiene vil la oss behandle data som nettleseratferd eller unike ID-er på dette nettstedet. Ikke å samtykke eller trekke tilbake samtykket kan ha negativ innvirkning på enkelte egenskaper og funksjoner.
Funksjonell Alltid aktiv
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å kunne bruke en spesifikk tjeneste som er eksplisitt etterspurt av abonnenten eller brukeren, eller kun for elektronisk kommunikasjon.
Preferanser
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistikk
Lagring av data eller tilgang benyttes kun til statistikk.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Markedsføring
Lagring av data eller tilgang er nødvendig for å opprette brukerprofiler for å sende reklame eller for å spore brukeren på en nettside (eller over flere nettsider) for lignende markedsføringsformål.